Fotobiológiai Műszeregyüttes

 

Magyarországon és a régióban egyedülálló a nemzetközi élvonalba tartozó fotobiológiai műszeregyüttes növények/algák fotoszintetikus hatékonyságának és biolumineszcenciájának biofizikai módszerekkel történő követésére, valamint mikroalgák hidrogén- és áramtermelő képességének vizsgálatára.

 

I. Fotoszintézis műszeregyüttes

(Kapcsolat: Tóth Szilvia Zita, toth.szilviazia@brc.hu)

A rendszer elemei: (i) Klorofill-a fluoriméterek (WALZ Dual PAM és Multi-Color PAM, Hansatech HandyPEA és M-PEA berendezések), ii) Klorofill-a fluoreszcencia képalkotás (Imaging PAM és Fluorcam beredezések) iii) Termolumineszcencia (saját fejlesztés), iv) oxigénfejlődés mérése (PreSens és Hansatech berendezések).

Alkalmas: Növényi levelek és mikroalga kultúrák fotoszintetikus aktivitásának átfogó, komplex vizsgálatára

 

 

 

II. Biolumineszcencia képalkotó és detektáló rendszer

(Kapcsolat: Kozma-Bognár László, kozma_bognar.laszlo@brc.hu)

A rendszer elemei: i) Hamamatsu Orca II Ultra-Low Light CCD kamera rendszer ii) Perkin-Elmer TopCount NXT luminometer és folyadékszcintillációs számláló.

Alkalmas: Növények fototropizmusának, a fotokrómok élettani szerepének vizsgálatára.

 

III. Ultrafast Time-resolved spectroscopy

(Kapcsolat: Petar Lambrev, lambrev.petar@brc.hu)

A rendszer elemei:    Többdimenziós optikai spektroszkópia munkaállomás (MDOS, ELI-ALPS lézer intézetben), pikoszekundumos idő-felbontott fluoreszcencia spektroszkópiai (TCSPC) rendszerek – PicoQuant, Becker & Hickl.

Alkalmas: Az ELI-ALPS-ban található MDOS munkaállomás a biológiai, biomimetikus vagy szintetikus fotoaktív anyagok ultragyors időskálán – femtoszekundumtól a nanoszekundumig – és látható hullámhossztartományban lezajló fotoindukált dinamikáinak mérésére szolgáló eszköz. A TCSPC berendezés pikoszekundumos idő felbontással és rendkívül dinamikus tartományban rögzíti a fluoreszcencia kinetikákat a komplex fotokémiai rendszerek kinetikáinak és mechanizmusainak vizsgálatához.

 

IV.  Alganevelő, hidrogén- és áramtermelő berendezések

(Kapcsolat: Tóth Szilvia Zita, toth.szilviazia@brc.hu)

 

A rendszer elemei: i) Algák nevelésére szolgáló fotobioreaktorok (Photon System Instruments Multicultivator berendezések különböző konfigurációi) ii) Hidrogéntermelése alkalmas fotobioreaktorok (laboratóriumi és üvegházi, Smartlab Devices Kft-vel közös fejlesztések) iii) Algák áramtermelésének vizsgálatára szolgáló berendezések (PalmSens és saját fejlesztésű berendezések).

Alkalmasak: Algák nevelésére és növekedési paramétereinek folyamatok monitorozására, hidrogéntermelés és áramtermelés optimalizálására és detektálására.

 

 

V. UV-VIS optikai spektroszkópia és analitikai biokémia

(Kapcsolat: Petar Lambrev, lambrev.petar@brc.hu)

 

A rendszer elemei: i) UV-VIS spektrométerek, spektrofluoriméterek, spektropolariméter, ii) nagy teljesítményű folyadékkromatográfia (HPLC), iii) Gyors protein folyadékkromatográfia (FPLC), iv) nagy sebességű centrifugák, v) gélelektroforézis és leképezés.

 

Alkalmas: A berendezések lehetővé teszik a biológiai minták széleskörű biofizikai és biokémiai jellemzését, ideértve pigment és fehérje tartalmuk, valamint molekuláris és szupramolekuláris szerveződésük elemzését.