Két HUN-REN SZBK-s kutató is elnyerte az NKFIH Excellence támogatását

2025. jan. 7. | Hírek

A HUN-REN Szegedi Biológiai Kutatóközpont (HUN-REN SZBK) Genetikai Intézetének két csoportvezetője - Czimmerer Zsolt és Timinszky Gyula - elnyerte a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) pályázatának, a Nemzeti Kutatási Kiválósági Program EXCELLENCE-nek a támogatását. A pályázat célja, hogy felkészülési lehetőséget nyújtson az Európai Kutatási Tanács (ERC) által meghirdetett programokban való sikeres részvételhez. Az NKFIH felhívására 56-an nyújtottak be pályázatot, amelyek közül végül 24-nek ítélték oda az összesen 2 609 659 000 Ft vissza nem térítendő támogatást.

Czimmerer Zsolt, a Makrofág Polarizáció Csoport vezetője, a "Mikrokörnyezet specifikus makrofág-patogén baktérium interakciók felderítése egér és humán makrofágokban" című pályázatával kétéves 49.980.000 Ft-összegű támogatást nyert el, amelynek keretében munkacsoportja eddig nem ismert kölcsönhatásokat kíván feltárni a makrofágok és bakteriális patogének között.

A veleszületett immunrendszer rendkívül plasztikus és heterogén komponenseiként a makrofágok fontos szerepet játszanak a patogén baktériumokkal szembeni első védelmi vonal kialakításában, azonban a mikrokörnyezetük jelentősen befolyásolja antibakteriális képességeiket. A bakteriális fertőzések gyakran megfigyelhetőek különböző krónikus gyulladásos betegségekben, köztük az asztmás megbetegedésekben, hozzájárulva a betegség progressziójához és súlyosbodásához. Mindezek ellenére, a patológiás mikrokörnyezetben polarizált makrofágok és a patogén baktériumok közötti kölcsönhatások, valamint ezek szerepe a krónikus gyulladásos betegségek súlyosbodásában részben feltáratlan.

A pályázat során az allergiás asztma kialakulása során létrejövő különböző makrofág polarizációs állapotok antibakteriális és gyulladásos válaszát és annak epigenetikai alapjait fogják vizsgálni. Emellett azonosítani fognak a különböző makrofág polarizáltsági állapotra specifikus, jelenleg nem ismert, bakteriális adaptációs mechanizmusokat egér és humán makrofágokban, amelyek elősegíthetik a baktériumok intracelluláris túlélését és befolyásolhatják a különböző antibiotikumokkal szembeni érzékenységüket.

 

Timinszky Gyula "Az ADP-riboziláció szerepe az alvás és ébrenlét szabályozásában" című pályázatának megvalósítására 60 000 000 Ft támogatást nyert el.

Az alvás az élet szinte minden formája számára elengedhetetlen. Miközben az alvást irányító agyi áramkörök és neurotranszmitterek szerepe jól ismert, a sejten belüli folyamatok, amelyek az alvás-ébrenlét ciklusokat befolyásolják, továbbra is sok megválaszolatlan kérdést hagynak maguk után.

Kutatásuk egy olyan poszt-transzlációs fehérjemódosítási folyamatra, az ADP-ribozilációra összpontosít, amely szerepet játszhat az alvás szabályozásában. Ez az evolúciósan konzervált mechanizmus már összefüggésbe hozható bizonyos neurológiai és viselkedési rendellenességekkel, mint például az autizmussal és az ADHD-val.

Modellállatuk, az ecetmuslica, ideális alany az alvás-ébrenlét vizsgálatára, hiszen genetikai módosítása egyszerű, napi aktivitási ritmusa pedig könnyen nyomon követhető. Felfedezték, hogy egy az ADP-ribozilációt eltávolító enzim mutációi hiperaktivitáshoz és alvászavarhoz vezetnek ecetmuslicában. Kutatásaik alapján az ADP-riboziláció egyfajta „ébresztő” ingerként funkcionál, amely alapvetően befolyásolja az alvás és aktivitás dinamikáját. A projekt során azonosítani fogják az alvásért felelős ADP-riboziláló enzimeket és feltérképezik azok agyi expresszióját. Ezen kutatás hozzájárulhat az alvás sejtszintű mechanizmusainak jobb megértéséhez, miközben új távlati lehetőségeket nyithat az alvászavarok és kapcsolódó rendellenességek kezelésében.

ChatGPT generált rajz

 Az elnyert pályázatokhoz szívből gratulálunk!

 

 Forrás: NKFIH https://nkfih.gov.hu/palyazoknak/nkfi-alap/tamogatott-projektek-excellence-24-2-kor