A HUN-REN SZBK munkatársa, Lázár Viktória elnyerte az EMBO Installation Grant évi 50.000 eurós támogatását

2024. jan. 16. | Hírek

Hét ország (Csehország, Görögország, Magyarország, Litvánia, Lengyelország, Portugália és Törökország) tíz élettudománnyal foglalkozó kutatója nyerte el az EMBO Installation Grant támogatást, amely olyan csoportvezetőknek ad lehetőséget, akik nemrég alapítottak vagy a közeljövőben alapítanak kutatócsoportot a programban résztvevő országok valamelyikében.  A jelentkezőknek a pályázást megelőző négy évben legalább két évet azon országon kívül kell tölteniük, ahol csoportjuk megvalósul. A  tíz támogatott pályázat olyan témákat ölel fel mint az öregedés, tumorbiológia, bél-agy tengely kommunikációja, mikrobióta és génszerkesztési eszközök.

 Az EMBO igazgatója, Fiona Watt is kifejezte örömét ezen kivételes kutatók támogatásával kapcsolatban, akik munkájukkal erősíteni fogják országuk élettudományi kutatásait és gazdagítani fogják a szélesebb tudományos közösséget.

 A három-öt évre szóló évi 50.000 eurós támogatást a fogadó ország minisztériuma vagy finanszírozó ügynöksége (35.000 euró, Magyarországon NKFIH) és az EMBC, a 31 tagállamból álló kormányközi szervezet biztosítja, amely a főbb EMBO programokat és tevékenységeket finanszírozza (15.000 euró). A nyertesek ezen felül évi 10.000 euró egyéb pályázati, valamint utazási támogatást is igényelhetnek, különböző tréningeken vehetnek részt, kiterjeszthetik kapcsolati rendszerüket, illetve hozzáférhetnek az EMBL Heidelberg-i központi infrastruktúráihoz.

 Magyarországon ketten nyújtottak be nyertes pályázatot az EMBO felhívására:

Lázár Viktória, a HUN-REN Szegedi Biológiai Kutatóközpont tudományos főmunkatársa és Róna Gergely, a HUN-REN Természettudományi Kutatóközpont munkatársa.

Lázár Viktória, miután 5 évig dolgozott a Technion-Izraeli Technológiai Egyetemen, 2022-ben tért haza Magyarországra és alapította meg az MTA-SZBK Lendület Antibiotikum Hatások Rendszerbiológiája Kutatócsoportot. Az EMBO Installation Grant-et elnyert kutatási pályázatával, amely az ‘Új stratégiák feltárása a genotoxin-termelő bélpatogének ellen’ címet viseli, az emberi egészségre veszélyes, toxin-termelő bélbaktériumokat veszik célkeresztbe. A bélflóra széles körű emberi egészségre gyakorolt jelentőségére egyre több napjainkban is aktívan zajló kutatási eredmény hívja fel a figyelmet. Egyes esetekben egyértelmű kapcsolatot azonosítottak már be a gyulladásos bélbetegségek, a vastagbéldaganatok és a mikrobiom bizonyos összetevői között, amelyek genotoxikus, DNS károsodást okozó metabolitokat termelnek. Ezért, a Lázár-labor egy sokoldalú, nagy áteresztőképességű megközelítést javasol olyan új, hatékony kezelési stratégiák feltárására, amelyek kifejezetten a genotoxin-termelő kórokozókat célozzák, minimálisra csökkentve a jótékony bél baktériumokra gyakorolt ​​hatást. A nyertes EMBO projekt során a kutatócsoport olyan kémiai molekulákat és szintetikus bélmikrobiális közösségeket keresnek, amelyek szelektíven gátolják a genotoxin-termelő baktériumokat, miközben ezzel egyidejűleg a patogenicitásukat is csökkentik. Mindezt egybevetve ez az egyedülálló kutatás lehetőséget teremt arra, hogy segítse jövőbeni erőfeszítéseiket egy rendkívül specifikus és sokoldalú kezelési stratégia kidolgozására a genotoxin-termelő bélbaktériumok ellen, emellett továbbá feltárhat a gyulladásos bélbetegségekhez és a vastagbéldaganatokhoz kapcsolódó, korábban ismeretlen kockázati tényezőket is.

Gratulálunk Viktóriának a nyertes pályázatához!