2023. jan. 27. | Hírek
A Royal Society Open Biology folyóiratában jelent meg a Szegedi Biológiai Kutatóközpont (SZBK), a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) és az ELI-ALPS közös munkája, amelyben a növények második fotokémiai rendszerében lezajló érdekes jelenséget (PSII) tártak fel. A PSII, amit gyakran az élet motorjaként is emlegetnek, a napfény energiájának felhasználásával képes a víz bontására, ami során légkörbe kerülő oxigén, ATP szintézisben felhasználódó protonok, valamint a szén-dioxid megkötésének folyamatát biztosító elektronok keletkeznek.
A tanulmány szerzői érdekes egyezést fedeztek fel a növényi-, valamint azok ősének számító bakteriális reakciócentrumok dinamikai sajátságai között. Többszörös gerjesztés hatására mindkét rendszerben, az eddig ismert nyitott és zárt (stabil töltésszétválasztásra kész és arra képtelen) állapotok mellett fényadaptált állapotok kialakulása tapasztalható. Ezekben az állapotokban a töltésszétválasztás stabilitása jelentős mértékben megnő, aminek élettani jelentősége fontos kérdéseket vet föl.
Az adatok egy sor komplex dielektromos relaxációs folyamat szerepére utalnak, amelyek vélhetőleg az ultragyors fotokémiai folyamatokhoz köthető intenzív lokális elektromos mezők kialakulását és változásait követik. A fotoszintetikus reakciócentrumokban ily módon „elraktározott” elektromos polarizált állapotok magyarázhatják a megfigyelt fehérjememória hatásokat is. A fizikai és molekuláris mechanizmusok pontosabb természetét az SZBK és az SZTE kutatói az ELI-ALPS Lézeres Kutatóintézet munkatársaival együttműködve szeretnék föltárni.
Gratulálunk a kutatás minden résztvevőjének a publikációhoz!