L’Oréal - UNESCO A nőkért és a tudományért magyar ösztöndíjat kapott Spohn Réka, az SZBK munkatársa

2022. okt. 4. | Hírek

Idén 20. alkalommal adták át a 6 millió Ft összdíjazással járó L’Oréal - UNESCO A nőkért és a tudományért magyar ösztöndíjat a Magyar Tudományos Akadémián. A díj célja, hogy támogassa a hazai nők helyzetét a tudományos világban.

A nyertes ösztöndíjasok között van Spohn Réka, a Szegedi Biológiai Kutatóközpont Biokémiai Intézetének munkatársa. Kutatómunkájának a célja, hogy választ találjon az alábbi kérdése:  Súlyosbítja-e a tartósítószerek használata az antibiotikum rezisztencia krízist?

Az élelmiszerek és kozmetikai termékek a baktériumok számára ideális, tápanyagokkal teli környezetet jelentenek, így e termékek hosszútávú eltarthatóságához elengedhetetlen a bakteriális növekedés, szaporodás gátlása tartósítószerek által. Miközben az élelmiszerek és kozmetikai termékek tartósítása szükségszerű, az alkalmazott tartósítószerek folyamatos szelekciós nyomást gyakorolnak a baktériumokra, elegendő időt és teret biztosítva a számukra, hogy ellenállóvá, rezisztenssé váljanak az adott tartósítószerrel szemben. Napjainkban egyre több tanulmány hívja fel a figyelmet e lehetőség veszélyeire, azonban mindezidáig nem készült átfogó kutatás arról, hogy a tartósítószerekkel szemben megjelenő rezisztencia okoz-e keresztrezisztenciát antibiotikumokkal szemben, elősegíti-e a szuperbaktériumok kialakulását és terjedését. Spohn Réka és munkatársai munkájuk során e kérdéseket vizsgálják rendszerszinten.

 

Gratulálunk Rékának ehhez a rangos elismeréshez és további sok sikert kívánunk a munkájához!