Drosophila sejtmagi aktin csoport

Csoportvezető

VILMOS Péter

vilmosp@brc.hu


Kutatás

Minden eukarióta sejt legdinamikusabb alkotórésze az aktin monomerekből felépülő, lineáris polimerek által alkotott mikrofilamentum hálózat. Az elmúlt évtized kutatásai jelentősen megváltoztatták az aktinnak a sejt életében betöltött szerepéről addig kialakult képet, és teljesen új szempontokkal gazdagították azt. Az egyik ilyen új felfedezés, az aktin sejtmagi jelenléte, csak a közelmúltban vált egyértelművé. Mára világossá vált, hogy a sejtmagban az aktin olyan alapvető folyamatok résztvevője, mint a génátírás és annak szabályozása, az RNS képzése és exportja, a kromatin szervezése, a DNS hibajavítás vagy éppen a sejtmag membrán felépülése.

Kutatócsoportunk egyik fő érdeklődési területe a sejtmagi aktin biológiai jelentőségének vizsgálata, és a sejtmagi jelenlétét biztosító mechanizmusok felderítése. Az utóbbi évben elkezdtük a sejtmagi aktinnak az immunsejtek differenciálódásban betöltött szerepét is tanulmányozni. Ezekhez a kísérletekhez a kiváló modellszervezetet, a Drosophila melanogastert használjuk.

Az aktin és a Ketel nevű sejtmagi importin közötti fizikai kapcsolatot igazolja a zöld fluoreszcens jel a sejtekben.

 

Csoportunk az aktinkötő ERM fehérjék sejtmagi funkcióinak kutatásával is foglalkozik. Az aktin citoszkeleton nagyszámú és igen fontos feladatainak végrehajtásában legalább 80, különböző aktinkötő fehérje működik közre a citoplazmában. Ezek közé tartoznak az aktinkötő Ezrin-Radixin-Moesin (ERM) fehérjecsalád tagjai, amelyek membránfehérjéknek az aktin hálózathoz való horgonyzásával az aktin dinamika fontos szabályozói a sejtben. A három paralóg ERM gén gerincesekre jellemző, míg más fajokban, például a Drosophilában csak egyetlen ERM gén található. Az ERM fehérjék alapvető szerepet játszanak a sejtadhézióban, sejtmozgásokban, a sejten belüli szállítási folyamatokban, s így végső soron kulcsszereplői a sejtpolaritás, morfogenezis és tumor metasztázis folyamatainak.

A Drosophila egyetlen ERM képviselőjének, a Moesin vizsgálatával bizonyítottuk, hogy az ERM fehérjék is jelen vannak a sejtmagban. Meghatároztuk a Moesin sejtmagba jutását szabályozó fehérjemotívumokat és mechanizmusokat, vizsgáltuk a sejtmagi importjának dinamikáját, és szabályozását. Felderítettük, hogy a Mediátor komplexszel együttműködve részt vesz a hősokk gének működésének szabályozásában, illetve az mRNS exportban.

A Drosophila Moesin fehérje sejtmagi lokalizációja. A) A Moesin sejtmagi eloszlása (fehér) egy interfázisos politén sejtmagban. B) A Moesin (piros) halmozódása a sejtmagokban (kék – DAPI). C) A moesin és a Mediátor komplex közötti fizikai kapcsolatot a sejtmagi zöld fluoreszcencia igazolja.

 

Egy Moesin mentes sejtmagokkal rendelkező mutáns létrehozásával meghatároztuk a fehérje sejtmagi lokalizációjának biológiai jelentőségét és a sejtmagi hiányából adódó problémákat. Ezek a kísérletek vezettek arra a felismerésre, hogy a sejtmagi Moesin a hősokk indukálta chaperon gének kifejeződéséhez is szükséges.

A) A moesin mentes sejtmagokkal rendelkező mutáns hímek ivarszerve elfordul fejlődés közben. B) A mutánsokban a hősokk chaperonok expressziós szintje alacsony (zöld).

 

A vizsgálatokhoz korszerű fénymikroszkópos technikákat, biokémiai és molekuláris biológiai módszereket, valamint az ecetmuslicát és tenyésztett Drosophila sejtvonalakat egyaránt használunk.

 

Csoportvezető

VILMOS Péter

vilmosp@brc.hu


Csoport tagjai

VILMOS, Péter

senior research associate

KRISTÓ, Ildikó

research associate

BORKÚTI, Péter

research associate

SZABÓ, Anikó

research associate

KOVÁCS, Zoltán

junior research associate

ABONYI, Csilla

administrator expert

BENKE, Réka

undergraduate student

VILMOS, Péter senior research associate publications CV
KRISTÓ, Ildikó research associate publications CV
BORKÚTI, Péter research associate publications CV
SZABÓ, Anikó research associate publications CV
KOVÁCS, Zoltán junior research associate publications CV
ABONYI, Csilla administrator expert publications
BENKE, Réka undergraduate student